Spirometria

Predstavuje základnú vyšetrovaciu metódu na určenie pľúcnych funkcií a je určená na diagnostiku niektorých pľúcnych ochorení a kontrolu účinnosti liečby

Ako sa na vyšetrenie pripraviť?

  • 15 minút pred vyšetrením by mal byť pacient v kľude
  • Pacient by nemal 2 hodiny pred vyšetrením jesť, piť ani fajčiť, nemal by mať fyzický výkon
  • 6 hodín pred vyšetrením by sa nemal inhalovať záchranný liek na rozšírenie priedušiek, v prípade jeho nutnosti použitia treba informovať o tomto fakte lekára

Od akého veku je možné vyšetrenie realizovať?

  • Vyšetrenie väčšinou zvládnu spolupracujúce deti od veku 4 rokov, niekedy aj o niečo mladšie deti

Priebeh vyšetrenia

Pred vyšetrením pacient informuje personál o váhe , výške, deti aktuálne meriame a vážime. Pacient má na nose štipec, ktorý mu znemožní dýchanie nosom. Do úst si vloží jednorazový náustok so špeciálnym antibakteriálnym filtrom uchytí ho perami, aby nebol únik vzduchu mimo prístroj. V prvej fáze vyšetrenia pokojne pomaly dýcha s normálnym nádychom a výdychom, následne je zdravotníckym personálom vyzvaný k hlbokému nádychu, krátkemu zadržaniu dychu a prudkému výdychu celého objemu s maximálny, úsilím . Výdych trvá aspoň 3 sekundy. Celý manéver sa opakuje 3x.

Bezpečnosť vyšetrenia

Jedná sa o bezbolestné, plne bezpečné vyšetrenie . Je rýchle a spoľahlivé

Kontraindikácie vyšetrenia

Celkovo zlý stav pacienta s výraznými dýchacími ťažkosťami, niektoré pľúcne ochorenia

Kožné testy

Na základe anamnézy je možné  pristúpiť k cielene vykonaným kožným testom. Kožné testy sa vykonávajú väčšinou na koži predlaktia. Nanášajú sa kvapky čistého alergénového roztoku známej koncentrácie. Bežne sa robí bodový test nazývaný prick test. Sterilnou lancetou sa urobí krúživým pohybom jemný vpich do kože, do ktorej potom prenikne testovaný alergén. Testy sa môžu vykonávať pri stabilnom ochorení v čase keď pacient môže vysadiť antihistaminiká – celoročne. Štandardná sada zahŕňa celoročne sa vyskytujúce alergény – vzdušné plesne, roztoče, epitélie zvierat ( mačka, pes), pele jarných stromov, tráv, burín a individuálne zvolené alergény u každého pacienta. Touto metódou testujeme aj niektoré potravinové alergény ( v niektorých prípadoch aj čerstvé potraviny) a hmyzie alergény. Pri testovaní používame vždy pozitívnu kontrolu- (roztok histamínu 1:1000) a negatívnu kontrolu (fyziologický roztok).

Reakcia sa odčítava za 15 minút. Meria sa veľkosť začervenania a pupienku. Pozitívna odpoveď sa počíta už od pupienku s priemerom 3 mm.

Pre vykonanie kožného testu nie sú žiadne vekové obmedzenia. Jednoduchosť testu a nebolestivosť dovoľuje vykonanie testov i na kojencoch.

Príprava na testy

  • 7 – 10 dní pred testami vysadiť antihistaminiká ( Cetirizin, Zodac , Zyrtec, Alerid, Claritine, Loratadin, Desloratadine, Aerius, Levocetirizin, Xyzal, Telfast, Fixit, Rupafn, Dithiaden……..)
  • 2 týždne bez liečby antibiotikami
  • 10 dní vysadiť hormonálne maste ak sú aplikované do oblasti miesta vykonania kožných testov
  • Pacienti s infekciou HIV, hepatitídou B sú povinní na túto skutočnosť upozorniť
  • Do 18 rokov pacienti musia byť v sprievode dospelej osoby
  • Testy nevykonávame u pacientov, ktorých doprevádzajú malé deti
  • Pred testami nekonzumovať alkoholické nápoje
  • Pacient nemusí byť nalačno

Kontraindikácie testov

  • Akútne infekčné ochorenia s horúčkou a liečbou antibiotikami
  • Akékoľvek závažné chronické ochorenie, ktoré nie je stabilizované ( vysoký tlak, cukrovka stavy po infarkte , mozgovej mŕtvici, cievnej príhode, nestabilná astma….)
  • Tehotenstvo
  • Závažné psychické problémy, epilepsia, prebiehajúci záchvat migrény
  • Niektoré lieky – betablokátory, antiepileptiká, niektoré psychiatrické lieky… lieky tlmiace imunitnú odpoveď – ! informujte lekára aj o liekoch indikovaných iným lekárom
  • Nádorové ochorenia liečené chemoterapiou a radioterapiou
  • Zápal kože v mieste aplikácie

Nežiadúce účinky a reakcie pri testovaní:

Svrbenie, začervenanie, opuch v mieste vpichu s maximom o 15 min, ústup je do 30-60 min, výnimočne po 12 hodinách. Zriedkavo mierna alergická reakcia so svrbením pokožky, nádchou , kýchaním, zriedkavo sťaženým dýchaním u astmatika. Závažná alergická reakcia  s celkovými príznakmi je možná, ale je veľmi zriedkavá.

Epikutánne testy.

Epikutánne testy sú formou kožného testovania na diagnostiku oneskorenej alergickej reakcie kože. Špeciálne testovacie pásy, obsahujúce najčastejších vyvolávateľov kontaktnej dermatitídy sa lepia na kožu v oblasti chrbta . Testy zahŕňajú látky, s ktorými sa stretávame v bežnom živote – skupina kovov, kozmetík, parfémov, konzervačných látok, plastov, gumy a rôznych iných látok.

Po nalepenĺ testov na oblasť chrbta pacient odchádza domov, kde bez obmedzenia vykonáve bežné činnosti svojho života (pacient sa len nesmie kúpat‘, sprchovanie je povolené).

Je potrebné zabrániť nadmernému poteniu a vystavovaniu miesta testovania slnečnému žiareniu. Opaľovanie môže potlačiť reaktivitu na náplasťový test a spôsobiť falošne negatívne výsledky alebo naopak môže spôsobiť falošne pozitívny výsledok alebo dermatitídu vplyvom fotoreakcie.

Odčítavajú sa za 20 minut event. 24 hodín ak chceme potvrdiť I. typ alergickej reakcie, následne za 48 a 72 hodín, na potvrdenie IV.typu alergickej reakcie – teda pri prejavoch kontaktnej dermatitídy.

Kontraindikácie

Závažná alebo generalizovaná aktívna dermatitída. Testovanie je potrebné oddialiť, kým neprejde akútne štádium ochorenia.

Známa precitlivenosť na ďalšie pomocné látky v teste okrem účinných látok

Neodporúča  sa aplikácia testu na kožu s akné, jazvami, dermatitídou alebo iným ochorením, ktoré môže skresľovať výsledky testu.

Použitie testov u pacientov a anamnézou anafylaktoidnej reakcie musí byť starostlivo zhodnotené pred aplikáciou.Pred testovaním:

Pred testovaním je nutné

– vynechať celkové antihistaminiká, leukotrieny aspoň 7 dní

– liek Denerel aspoň 14 dní

– celkové aj lokálne kortikoidy aspoň 14 dní

– testovacie miesto bez UV liečby

– pacient nesmie mať akútne ochorenie

Špecifická alergénová imunoterapia vakcínami

Cieľom je znížiť precitlivenosť pacienta na príčinný alergén, znížiť či potlačiť tvorbu alergických protilátok. U nás je podávanie týchto vakcín u dospelých formou injekčnou, u detí do 15 rokov je možné využiť i formu kvapkovú a tabletovú, samozrejme, že sa môže aplikovať aj u dospelých. Liečba trvá minimálne 3 roky.

Podľa typu použitej vakcíny prebieha buď predsezónne alebo celoročne. Injekcie aplikuje zásadne lekár alergológ. Najlepších výsledkov sa dosahuje pri vakcíne peľovej, roztočovej a hmyzej. Ideálny je čo najmenší počet typov senzibilizácií. Je to v súčasnosti jediná dostupná metóda, ktorá môže ovplyvniť podstatu alergie a alergického ochorenia.

Pred jej indikáciou sa robia kožné testy, špecifické IgE z krvi, prípadne aj tzv. komponentová diagnostika z krvi na alergén, ktorý sme vytestovali a aj klinicky má pacient ťažkosti v jeho období.